Published: 21.03.2022
Uprchlíků z Ukrajiny každým dnem přibývá a krajská města se dostávají na hranici svých ubytovacích kapacit. Pardubice na tom nejsou jinak. Kvůli této nelehké situaci se rozhodla Univerzita Pardubice poskytnout nyní nevyužívanou budovu bývalých vysokoškolských kolejí pro ubytování lidí prchajících před válkou. Místo by tam mělo být až pro 200 lidí.
„Aktuálně univerzita využívá v této výškové budově tři patra. V plném rozsahu ji budeme potřebovat příští rok. Proto jsme ji nabídli vedení města Pardubice a vedení Pardubického kraje pro možné ubytování uprchlíků z Ukrajiny,“ vysvětlila mluvčí pardubické univerzity Martina Macková.
Poslechněte si také reportáž Českého rozhlasu Pardubice s kvestorem Univerzity Pardubice, Ing. Petrem Gabrielem, MBA. Klikněte pro poslech, reportáž začíná ve vysílacím čase 7:12 v pořadu Dobré ráno.
Jedná se o třináctipatrovou budovu naproti fungujícím kolejím. „Tento panelový bytový dům je v technickém stavu a opotřebení, které odpovídají jeho stáří. Budova má sociální zázemí a kuchyňky,“ popsala Macková.
Univerzita poskytla budovu městu, nyní je na Pardubicích, aby pokoje vybavily pro bydlení. V současné době v nich totiž není žádný nábytek. „Na každém patře je pět garsonek, které jsou však nevybavené. Co se týká technické připravenosti, tak nám rektor sdělil, že budova je provozuschopná okamžitě. Teď zbývá ji jen vybavit a provozovat,“ sdělil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.
V plánu je vybavit garsonky do několika týdnů. „Cítíme, že ta potřeba navýšit ubytovací kapacity bude a nepočká třeba dva tři měsíce. To znamená, že musíme byty vybavit v horizontu několika málo týdnů,“ uvedl Jelínek.
Problém však je, že možná nebude včas dostatek materiálu. „Je otázka, jestli bude vybavení k dispozici v dostatečném počtu, protože tento úkol dostaly všechny kraje a obce s rozšířenou působností. Bavíme se o lehátkách, jednoduchých postelích, dekách, polštářích, ručnících,“ řekl Jelínek.
Místo je zatím pro 170 až 200 lidí s tím, že na jedné garsonce by mohlo bydlet až pět lidí. „Bylo by ideální, kdyby to byla rodina, ale přicházejí sem i jednotlivci. To ale neznamená, že jedna osoba pro sebe má samostatný byt, ale na nějakou dobu musí využít nouzové přístřeší,“ dodal Jelínek.
Článek je se svolením převzatý z Pardubického deníku.cz