Published: 16.11.2015

Univerzita Pardubice – jako jediná instituce v Pardubicích – připravila pro akademickou obec i veřejnost speciální program, jímž tradičně slaví státní svátek České republiky a připomíná historické události 17. listopadu, které mají své vazby na vysokoškolskou půdu.

Bohatý program univerzity se konal v pátek 13. listopadu.

Brzy ráno začal program sportovně – SPORTOVNÍM DNEM. V univerzitních tělocvičnách proběhly v rámci sportovního dne pod taktovkou katedry tělovýchovy a sportu soutěže ve florbalu, sálové kopané, volejbalu, badmintonu, basketbalu a závod na veslařském trenažéru a indoor-cycling. V areálu vodních sportů a tenisu na břehu Labe se uskutečnil přespolní běh. A počasí sportovcům přálo.

V 10 hodin otevřela Fakulta chemicko-technologická ve vestibulu svého moderního areálu v Polabinách GALERII VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ – akademiků, kteří se významným způsobem zasloužili o vznik a rozvoj vědeckých škol a chemicko-technologických oborů pěstovaných na pardubické vysoké škole od počátků 50. let minulého století.

V 11 hodin univerzita slavnostně OTEVŘELA NOVÝ VÝUKOVÝ AREÁL v jižní části kampusu univerzity v Polabinách, v jehož atriu se nachází pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta - LAVIČKA VÁCLAVA HAVLA.V srdci univerzitního kampusu na Stavařově byl v rámci projektu „VAP Výukový areál Polabiny“, financovaného za přispění Evropských strukturálních fondů, zmodernizován zastaralý a již nevyužívaný objekt dopravní fakulty. Moderní nové posluchárny, které na jeho místě vznikly za uplynulých 13 měsíců, nyní slouží pro výuku zejména tří fakult univerzity – Fakulty filozofické, Fakulty ekonomicko-správní a Dopravní fakulty Jana Pernera.

Atrium se navíc od pátku pyšní symbolem dialogu a porozumění – v jeho středu je ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a s laskavým svolením Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 zpřístupněna Lavička Václava Havla, která vznikla v ateliéru prof. Bořka Šípka podle jeho návrhu.V úvodu dopoledního programu zazpíval Vysokoškolský umělecký soubor v slavnou skladbu Havlova přítele Lou Reeda „Perfect Day“, která skvěle uvedla tuto malou slavnost i páteční jasné a slunečné počasí. Herec Alois Švehlík přečetl úryvek z Havlovy knihy„Letní přemítání“ a kapela Vypsaná fixa zahrála píseň Rolling Stones, legendární