Univerzita Pardubice zve na festival filmů s antropologickou tematikou - Ozvěny Antropofestu
Mezinárodní festival filmů se sociálně antropologickou tematikou založili absolventi Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Letos v lednu se konal jeho devátý ročník a ochutnávku z něho mohou nyní okusit i studenti fakulty i další příznivci v Pardubicích. Už v pondělí 19. března dorazí do Pardubic OZVĚNY ANTROPOFESTU. Mezi promítanými snímky navíc bude i jeden, který natočil pardubický vysokoškolák a který přiblíží svět kulturistiky a oblast sportovní antropologie.
Na filmy a zajímavé diskuse na antropologická témata mohou zájemci zajít v Pardubicích v pondělí 19. března do Klubu 29 v ulici Sv. Anežky České. Festival začíná ve 14 hodin a potrvá do 22:30 hodin. „Jednodenní festival zprostředkuje zájemcům snímky zaměřené na migraci do Evropy či z České republiky do Kanady, únosy nevěst v Kyrgyzstánu, globalizaci a fotbal v Brazílii, módu v Ghaně, zásahy ropných společností do chovu sobů původních obyvatel Sibiře, tělo a kulturistiku a také na algoritmy. Některé z filmů budou doplněny o diskuzi se samotnými autory,“ komentuje zaměření promítaných filmů Lívia Šavelková z Katedry kulturní a sociální antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Mezi osmi promítanými snímky bude v pondělí 19. března i krátký film studenta Tomáše Pospíšila, který studuje kulturní antropologii na Fakultě filozofické. Do sedmnáctiminutového dokumentárního filmu „Obraz svého těla“ promítl život svých tří kamarádů – závodníků v kulturistice. Premiéru měl film v lednu přímo na festivalu Antropofest, nyní ho uvidí i pardubické publikum.
Student se ve svém filmu zaměřil na tři závodníky kulturistiky a sledoval jejich životní styl, který je do velké míry ovlivněn právě tímto sportem. Tento sport ho zaujal, sám se totiž věnuje naturálnímu fitness sportu a spoustu věcí zkoušel sám na sobě. Spíše ho však zajímal život těchto závodníků a jejich názory na tento životní styl. Filmem chtěl navíc například upozornit na určité předsudky, které se s kulturisty pojí.
„Daní aktéři se v průběhu kulturistické rutiny mění nejen na fyzické úrovni, ale i na psychické, což mě zaujalo a i toto jsem chtěl v dokumentu zachytit. Dlouhodobě provozují kulturistiku, jsou medailově úspěšní a svým počínáním, které sahá nad rámec »pouhého« závodění, šíří tento sport mezi další lidi,“ popisuje téma svého dokumentu student Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Tomáš Pospíšil. Rozhovor s ním o jeho dokumentárním filmu je k dispozici v e-Zpravodaji UPa: http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2018/student-natocil-antropologicky-film/.
Přihlásit tento film na festival Antropofest mu přitom doporučili sami pedagogové. S organizátory je pojí mnohem více. Organizátoři jsou totiž úspěšnými absolventy pardubické Fakulty filozofické, a proto se Ozvěny Antropofestu do Pardubic vracejí už podeváté. Festival chce laické i odborné veřejnosti nabídnout filmy českých a zahraničních antropologů, které v České republice v podstatě nelze zhlédnout. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů mohou společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa, ale současně i vnímat různé způsoby záznamu a reprezentace jeho projevů.
„Chceme popularizovat sociální a vizuální antropologii, přiblížit ji i širší veřejnosti nejen jako akademickou vědu, ale seznámit ji i s některými jejími výsledky, tedy filmy, které v jejím rámci vznikají. A tím také otevírat debaty nad obsahy filmů, a to nejen mezi odborníky a profesionály, ale zapojit do nich studenty sociálních věd i další laickou veřejnost,“ popisuje cíl festivalu Antropofest jeden z jeho zakladatelů a současně absolventů Fakulty filozofické Miroslav Bocan. O úspěchu festivalu svědčí i to, že se na něj se svými filmy hlásí i zahraniční autoři, a navíc opakovaně.
„Řada těchto zahraničních autorů na festival přijíždí osobně svůj film představit a diskutovat s dalšími hosty a návštěvníky – na vlastní náklady a někteří také opakovaně. Vloni například přijel již potřetí profesor vizuální antropologie z norského Bergenu Frode Stooras, z Berlína Deepak Tolange původem z Nepálu, tři autoři z Moskvy a další. V předešlých letech to byli autoři například z USA či Japonska,“ dodává Miroslav Bocan.
Rozhovor se zakladatelem festivalu a současně absolventem Fakulty filozofické Miroslavem Bocanem nalezneta v e-Zpravodaji UPa: http://zpravodaj.upce.cz/osobnosti/2018/absolvent-miroslav-bocan.
Program Ozvěny Antropofestu je dostupný na webu festivalu http://www.antropofest.cz/.
Program pardubických Ozvěn Antropofestu v pondělí 19. března v Klubu 29:
14:00 – Zahájení
14:15 – 4000 mil ke štěstí
14:45 – Obraz svého těla + diskuze
15:15 – Unity: Dresscapes of Accra
15:50 – Pauza
16:05 – Grab and Run + diskuze
17:40 – Ethnographic study of algorithms + diskuze
17:45 – Pauza
18:00 – We must be dreaming + diskuze
19:05 – Pauza
19:20 – Hotel Splendid
20: 50 – Pauza
21:05 – The Land of Love
22:30 – Konec
Bližší informace:
PhDr. Lívia Šavelková, Ph.D.
Katedra kulturní a sociální antropologie Fakulty filozofické UPa
telefon 466 036 457
e-mail: Livia.Savelkova@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz