Univerzita Pardubice zve do univerzitního kampusu na NOC VĚDCŮ. Letos je ve znamení „100 let české vědy“
Brány Univerzity Pardubice se opět otevřou veřejnosti při celonárodní NOCI VĚDCŮ, která nastane už tento pátek 5. října. O tom, jak se věda vyvíjela, jaké jsou její zákonitosti i nejnovější poznatky se návštěvníci přesvědčí na téměř padesátce stanovišť s pokusy, ukázkami a hrátkami v areálu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Ta bude celý páteční večer zaplněna demonstračními stánky všech fakult univerzity při NOCI VĚDCŮ. Letos s podtitulem „STO LET ČESKÉ VĚDY“.
Během prvního říjnového pátku čeká návštěvníky Noci vědců v univerzitním kampusu ve Studentské ulici opravdu pestrá vědecká jízda. Bohatý populárně-naučný program připravilo šest fakult univerzity. A tak se zájemci přenesou například na zajímavá místa s virtuální realitou a s chemiky se vydají třeba po stopách historie výroby československých sýrů, kouzlit se bude s výbušninami a ochutnávat zmrzlina z molekulární kuchyně. Chybět nebudou zajímavé workshopy, kvízy, rébusy a šifry a děti se zabaví v kreativním koutku. Zahájení Noci vědců svým vystoupením zpestří Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.
„Velkým lákadlem letošní akce je vědecká show ZVUK známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha, kterou mohou zájemci navštívit v 18 hodin. Někteří žáci škol ji budou moci vidět již od 15 hodin,“ komentuje hlavní atrakce pátečního vědeckého programu na univerzitě organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.
Připravený program je velmi rozmanitý, každý si v něm přijde na své.
„Zajímavá bude pro návštěvníky jistě i mimořádná možnost nahlédnout přímo do chemických laboratoří fakulty chemicko-technologické. Na své si přijdou i milovníci techniky. S fakultou ekonomicko-správní se budou moci stát »pilotem na vlastní kůži« a zjistit, co ještě nevědí o létání s drony. Dopravní fakulta Jana Pernera připravila například simulátor lokomotivy a letecký simulátor. Zdravotníci budou měřit záření zařízením GAMABETA. Chybět nebudou nové hry pro handikepované, pohybliví roboti a robůtci. Návštěvníci mohou nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí se jim také nejmodernější vědecké trendy. Čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ dodává k atraktivnímu programu Noci vědců za organizátory Iva Svobodová.
Letošní interaktivní populárně-naučný program připravily fakulty Univerzity Pardubice i její partneři.
„Naši partneři ze středních škol návštěvníkům představí například zábavné chemické pokusy, skleník s automatickým větráním a zálivkou, pomůcku pro analýzu radioaktivních zdrojů i to, že tvoření není věda. Letos se připojily i společnosti RETIA, FOXCONN, AVX a CONTIPRO,“ dodává k zapojení partnerů univerzity Iva Svobodová.
Finančně Noc vědců podpořily, kromě zmíněných společností, i Pardubický kraj, město Pardubice a městská část Pardubice II.
Program, v němž návštěvníci zapomenou na starosti a pobaví se vědou a poznáváním, začíná v 16 hodin a potrvá v univerzitním kampusu v Polabinách až do 22 hodin. Vstup na akci je zdarma. Demonstrace a vědecké ukázky budou jak venku, tak uvnitř v laboratořích univerzity, a tak si návštěvníci program užijí i za případné nepřízně počasí.
Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost. Nabitý program bude probíhat ve stejném čase na více než 30 místech České republiky.
Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „normální lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Kompletní program Noci vědců nebo mapky stanovišť jsou dostupné na webových stránkách univerzity https://www.upce.cz/noc-vedcu-2018 nebo na univerzitní facebookové události: https://www.facebook.com/events/694922624212890/.
Letos poprvé je možné mít program pohodlně i ve svém mobilu. Stačí si zdarma stáhnout mobilní aplikaci Noc vědců na Google Play.
Souhrnné informace o celostátní akci jsou na webu http://noc-vedcu.cz/.
Všichni zájemci bez rozdílu věku jsou na NOC VĚDCŮ na UNIVERZITĚ PARDUBICE srdečně zváni.
Bližší informace:
Ing. arch. Iva Svobodová
koordinátorka populárně-naučných akcí
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail iva.svobodova@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz