Published: 28.01.2022
Memorandum s českou firmou FONS JK Group a.s., která provozuje klinické laboratoře, podepsal rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek a vědec prof. Michal Holčapek. Znamená začátek spolupráce s praxí, která pomůže přiblížit lidem objev analytických chemiků z Fakulty chemicko-technologické.
„Je to pro mě historický okamžik. Objev našich vědců se dnes posouvá k budoucímu využití, při kterém je možné zachránit mnoho životů. Každá spolupráce je vždy založena na důvěře a já věřím, že tato bude úspěšná,“ říká prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., rektor Univerzity Pardubice.
Dalším krokem je klinické testování nové metody. Spojení a vytvoření spin-off firmy umožní výsledek výzkumu převést do reálné praxe. Screeningová metoda detekce rakoviny by v případě úspěšných testů mohla být k dispozici za několik let.
Zjistit onemocnění rakovinou slinivky už v počáteční fázi nemoci, což dosud nebylo možné, pomáhá analýza lipidů. Michal Holčapek, který je absolventem Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, se lipidy zabývá už dvacet let. Na metodu detekce z pouhé kapky krve drží univerzita od roku 2020 evropský patent a další patentové řízení probíhá. Na konci roku 2021 výzkumníka ocenil ministr školství Cenou za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti přírodních věd. Posledním úspěchem této metody je právě publikace ve světově prestižním vědeckém časopise Nature Communications.
Podívejte se na reportáž přímo z naší laboratoře, v Událostech České televize, v čase 40.15.
Milí čtenáři, děkujeme za váš zájem o tuto metodu, ale bohužel ani tým profesora Holčapka ani Univerzita Pardubice nemají oprávnění testovat zájemce na rakovinu slinivky. Je pravda, že jsme vyvinuli novou metodu pro testování rakoviny a získali na ni evropský patent, ale použití metody v reálné praxi podléhá schvalovacímu řízení, což musíme respektovat. Před zavedením nové metody do praxe ji čekají klinické testy a řada ověřování. Pokud se podaří prokázat spolehlivost metody pro testování rakoviny, pak to nebudou naši chemici, ale lékaři, kteří rozhodnou o tom, koho a kdy na test pošlou. Ovšem testování a ani odběr vzorků nikdy nebude probíhat u nás na univerzitě, ale ve specializované laboratoři mimo univerzitu.
Je nám velice líto, že nemůžeme v tuto chvíli konkrétně pomoci. Intenzivně pracujeme na tom, aby testování bylo veřejně dostupné.
Děkujeme, Univerzita Pardubice