Published: 23.03.2015

V tomto týdnu zavítá na Univerzitu Pardubice hned několik zahraničních návštěv. Fakultu chemicko-technologickou navštíví japonský profesor Shinya Hosokawa. Mezinárodních dnů na Fakultě ekonomicko-správní se účastní akademičtí pracovníci z několika evropských univerzit. Studenti z britské partnerské University of Central Lancashire pobydou týden v Pardubicích a seznámí se s výukou a životem na pardubické univerzitě. Na univerzitu přijede jednat o spolupráci představitel americké University of Wisconsin - Barron County.

1/ Sjednání smluvní vědecké spolupráce Fakulty chemicko-technologické s japonskou Kumamoto univerzitou
Ve dnech 22. - 24. března přijede na Katedru obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice profesor Shinya Hosokawa z japonské Kumamoto univerzity. Důvodem jeho návštěvy je zejména dojednání spolupráce mezi japonskými a pardubickými vědeckými pracovišti.
Zahraniční host v Pardubicích jedná s kolegy z Fakulty chemicko-technologické ohledně společného návrhu projektu vědecké spolupráce. „S profesorem Hosokawou chceme připravit návrh společného vědeckého projektu, jehož podání umožňuje memorandum o vědeckotechnické spolupráci mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Mezinárodním visegrádským fondem, Maďarským vědecko-výzkumným fondem, Národním centrem pro výzkum a vývoj Polské republiky, Slovenskou akademií věd a Japonskou agenturou pro vědu a technologie ze září loňského roku,“ říká k hlavnímu účelu japonské návštěvy prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc., z Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Tyto projekty Japonska a tzv. V4 by měly přinést novou dynamiku do vzájemné spolupráce zúčastněných zemí ve sféře akademické a vědecko-výzkumné spolupráce.“
Během svého pobytu na Univerzitě Pardubice vystoupí profesor Hosokawa i s vědeckou přednáškou o struktuře paměťových materiálů používaných pro záznam na DVD discích. Jedná se o nové materiály na bázi amorfních chalkogenidů, které jsou studovány právě na Katedře obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické, a to i v návaznosti na již ukončený evropský projekt „CAMELS“.
Profesor Hosokawa nepřijíždí na Univerzitu Pardubice poprvé. V roce 2002 a 2012 se účastnil dvou významných mezinárodních konferencí, které organizovala Fakulta chemicko-technologická (International Symposium on non-oxide glasses -ISNOG2002 a 10th International Conference on Solid State Chemistry ...