Published: 25.04.2025
Za přínos k rozvoji historických a chemických věd předal v pátek 25. dubna rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek prestižní vědecké ocenění dvěma známým vědeckým osobnostem. Čestné doktoráty převzali historik raného novověku a 19. století prof. Karl Vocelka a expert na materiálové vědy prof. Himanshu Jain.
„Obě osobnosti dlouhodobě spolupracují s Univerzitou Pardubice a významně přispěly k rozvoji klíčových vědeckých oborů na našich fakultách. Udělením titulu doctor honoris causa oceňujeme nejen jejich mimořádné zásluhy ve výzkumu a vědecko-výzkumné a tvůrčí činnosti, přínos k rozvoji Fakulty filozofické a Fakulty chemicko-technologické, ale také jejich zásluhy o zvýšení prestiže celé naší univerzity,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Mimořádná akce přivítala v Aule Arnošta z Pardubic také významné hosty, mezi kterými byli představitelé samospráv, rektoři českých vysokých škol, členové Vědecké rady Univerzity Pardubice a Správní rady Univerzity Pardubice a zástupci partnerů univerzity.
Více o oceněných osobnostech:
Prof. Dr. Himanshu Jain - Doctor Honoris Causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v oblasti materiálových věd.
Prof. Dr. Jain je absolventem Banaras Hindu University ve Váránasí a Indian Institute of Technology v indickém Kánpuru. Doktorát získal na Columbia University v New Yorku. Působil jako vědecký pracovník v Brookhavenské národní laboratoři a na různých pozicích na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii. Byl zakládajícím ředitelem Mezinárodního materiálového ústavu pro novou funkcionalitu skelných materiálů (IMI-NFG) při National Science Foundation a Institutu pro funkční materiály a zařízení (I-FMD) na Lehigh University. V současnosti zastává pozici T. L. Diamond Distinguished Chair Professor of Engineering and Applied Science a Professor of Materials Science and Engineering na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii, USA.
Prof. Dr. Jain je držitelem 12 patentů a publikoval více než 420 vědeckých prací v oblasti základního i aplikovaného výzkumu skelných materiálů. Jeho h-index je 60. Je rovněž editorem 10 knih z téhož oboru. Jeho práce byla oceněna řadou cen. Patří mezi ně zejména Zachariasenova cena za vynikající výzkum v oblasti skelných materiálů, Cena Otto Schotta nejprestižnějšího mezinárodní ocenění v oblasti vědy o skle a Cena N. F. Motta, uznání za vysokou kvalitu vědecké práce v oblasti vědy o skle. Přednášel a prováděl výzkum také na Univerzitě v Cambridge nebo na Univerzitě v Aberdeenu, UK.
Prof. Jain již 25 let spolupracuje s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice v oblasti chalkogenidových skel a jejich aplikací ve foto- a nanolitografii, fotonice a senzorice. Od roku 2017 působí jako člen mezinárodního poradního výboru Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, které je od roku 2016 součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR. Od roku 2020 je také členem Mezinárodní vědecké rady Univerzity Pardubice, poradního orgánu rektora, zejména v oblasti vědeckého výzkumu, vývoje, inovací a další tvůrčí činnosti.
a. o. Univ. Prof. Dr. Karl Vocelka - Doctor honoris causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k poznání dějin raného novověku a 19. století ve střední Evropě a za podporu a spolupráci s Univerzitou Pardubice.
Emeritní profesor Univerzity ve Vídni a historik raného novověku a 19. století Karl Vocelka se zásadním způsobem zasloužil o rozvoj mezinárodního výzkumu dějin rakouské habsburské monarchie v 16. až 19. století.
Prof. Vocelka pochází z rodiny s českými kořeny z Plzeňska, ale většinu svého profesního života spojil s Univerzitou ve Vídni, kde vystudoval dějiny a germanistiku, získal doktorát a habilitaci. Působil také jako ředitel Institutu für Geschichte (2000-2004, 2007-2012) a několik let strávil na Standfordské univerzitě v USA. Vytvořil rozsáhlé vědecké dílo z kulturních dějin čítající autorství či podíl na autorství u téměř 60 knih, autorství více než 220 článků v odborných časopisech a kapitol, napsal přibližně 300 recenzí či zorganizoval 14 výstav. Je autorem mnoha kvalitních monografií především z dějin raného novověku a 19. století. Nejznámější jsou jeho díla o Rudolfovi II., o Františku Josefovi I. a jeho manželce či o rodu Habsburků. Některé z prací vyšly i v češtině. V posledních 15 letech publikoval řadu prací a dva historické romány společně se svou manželkou Michaelou Vocelka.
Je držitelem Čestného vyznamenání za zásluhy o zemi Vídeň a byl oceněn Akademií věd České republiky udělením medaile Františka Palackého. Stal se prvním prezidentem privátního Ústavu pro výzkum raného novověku ve Vídni, který začal vydávat časopis Frühneuzeit-Info, dnes jeden z nejprestižnějších časopisů v oboru. Podílí se na práci redakčních rad v různých středoevropských časopisech, včetně tří českých – jde o Časopis Matice moravské, Folia Historica Bohemica a Pražský sborník historický. Pravidelně přednáší v zahraničí a často zajíždí na americké univerzity. Díky prof. Karlu Vocelkovi je součástí knihovny UPCE značná část jeho léta budované několikajazyčné knihovny, která obsahuje asi 4 000 svazků knih a časopisů.