Published: 20.02.2018
V pondělí 19. února vstoupila Univerzita Pardubice do druhé poloviny tohoto akademického roku – pro téměř 8 tisíc vysokoškoláků ZAČAL LETNÍ SEMESTR. Do poslucháren a laboratoří se po zkouškovém období opět vrací studenti.
„Přeji vám vše nejlepší a úspěšné studium po celou dobu letního semestru. Budu vás rád potkávat na všech pracovištích naší univerzity,“ pozdravil studenty do právě začínajícího letního semestru na univerzitním facebooku i nový rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., který je ve vedení univerzity od 1. února letošního roku. „Velmi mě zajímají vaše názory a přál bych si, aby se nám podařilo nadchnout vás a zapojit do tvůrčí práce ve prospěch naší univerzity.“
Výuka v letním semestru začala studentům všech sedmi fakult Univerzity Pardubice právě v pondělí 19. února. Chodit na přednášky, cvičení, lekce a kurzy a plnit studijní povinnosti budou po následující tři měsíce až do 20. května, kdy výukové období letního semestru skončí, aby nastalo období absolvování předepsaných zkoušek. Někteří začnou přemýšlet, zda vycestovat na část svého studia do zahraničí, ti z vyšších ročníků se budou věnovat dokončení svých závěrečných prací, aby postoupili blíž úspěšnému ukončení studia a získání vytouženého titulu. Konkrétní kroky ke svému budoucímu povolání tak udělají všichni.
Někteří ze studentů se budou kromě vlastního studia v průběhu semestru rozhodovat, zda využít nabídky univerzity a strávit jeden či dva semestry na zahraniční vysoké škole. Aby měli rozhodování snazší, věděli, na kterou partnerskou univerzitu vycestovat a jak to v dané zemi chodí, mohou navštívit VELETRH STUDENTSKÝCH MOBILIT – ERASMUS+ DAYS, informační dny, které proběhnou od úterý 20. do 27. února postupně na všech sedmi fakultách Univerzity Pardubice. Studenti, kteří již na studijním pobytu v zahraničí byli, svým kolegům studentům ochotně poradí, předají informace potřebné k výjezdu a o své zkušenosti z pobytu v zahraničí se rádi podělí.
„Letos poprvé připravujeme informační dny zaměřené na studentské mobility vícedenní a přímo v prostorách jednotlivých fakult. Studenti tak budou moci vyslechnout zážitky a zkušenosti z výjezdů svých spolužáků, ale i z výjezdů akademických pracovníků na partnerské univerzity dané fakulty. Seznámí se i s konkrétními podmínkami fakultní části výběrového řízení,“ popisuje několikadenní akci jedna z organizátorek Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice. „V tuto chvíli je stále otevřen portál na podání přihlášky na mezinárodní mobility realizované v programu ERASMUS+ v následujícím akademickém roce, tedy 2018/2019. Uzávěrku máme v polovině března, takže studenti mají ještě čas přemýšlet a vybírat nejvhodnější univerzitu.“
Do konce března pak bude probíhat výběrové řízení, v němž musejí studenti prokázat především znalosti cizího jazyka a schopnost domluvit se. Ke kladnému vyřízení žádosti jim rovněž pomůže dobrý prospěch za uplynulý akademický rok a body navíc mohou získat, jsou-li členy spolku ESN Pardubice, který se stará o přijíždějící zahraniční studenty. Každým rokem takto vyjíždí na zkušenou do zahraničí více než 150 studentů Univerzity Pardubice.
Zkušenosti některých pardubických studentů ze zahraničních stáží jsou k dispozici v článku v e-Zpravodaji:
http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/studenti-na-erasmu/.
Ti vysokoškoláci, co letos či příští rok studium končí, jistě budou během letního semestru již intenzivně přemýšlet o svém budoucím povolání a zaměstnavateli. V přípravě na vstup na trh práce jim pomáhá i KARIÉRNÍ CENTRUM UNIVERZITY PARDUBICE, které pro ně připravuje řadu užitečných kurzů, workshopů a tréninků zaměřených na kariérní průpravu. Například od středy 21. února na zájemce a ty podnikavější studenty čeká kurz „Podnikni to! – už na výšce“, neboť jak potvrzují i průzkumy z poslední doby, až dvě pětiny studentů uvažuje o vlastním podnikání. „V našem kurzu si studenti připraví podnikatelský záměr, odzkouší si minimální produkt, vyzkouší si marketing. Po celou dobu svou činnost neustále validují, zvažují rizika. Důležitou součástí je i rozpočet. Lektoři vždy zdůrazňují, že podnikání není koníček, na který si člověk přispívá z vlastního, ale má generovat zisk. Na závěr kurzu studenti své zkušenosti rekapitulují, mnohdy během kurzu opustí svou původní myšlenku, protože se prokáže jako neživotaschopná, a najdou si jiný podnikatelský záměr. To je velká pomoc, protože studentům ušetří mnoho času a často i peněz,“ popisuje podstatu kurzu Ing. arch. Iva Svobodová, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice a dodává: „Po tomto ryze praktickém bloku následuje blok spíše teoretický. Zde získají přehled všech informací potřebných před, při zahájení i během podnikání. Zjistí, jak vybrat odpovídající právní typ podnikání, jak založit firmu, seznámí se s povinnostmi podnikatele, finanční gramotností, zorientují se v právní problematice, bankovnictví a v dalších souvisejících kapitolách, s nimiž založení jejich vlastní firmy budou zase o krok blíž. Na závěr je čeká i beseda s úspěšným podnikatelem.“
Na následující týden, tedy od 26. února, navíc Kariérní centrum Univerzity Pardubice připravilo speciální informační týden, během něhož postupně navštíví všechny fakulty, které sídlí v Pardubicích. „Informační program začne v pondělí 26. února na Dopravní fakultě Jana Pernera a skončí 6. března na Fakultě zdravotnických studií. Během této doby chceme představit studentům služby našeho kariérního centra a současně upozornit, s čím vším jim můžeme pomoci na cestě za vysněnou kariérou,“ dodává k nejbližším aktivitám kariérního centra jeho vedoucí Iva Svobodová.
Kariérní centrum současně studentům zprostředkovává nabídky práce od nejrůznějších zaměstnavatelů nejen v regionu nebo poradenské konzultace. Více o kariérním centru - v rozhovoru s jeho vedoucí v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2018/rozhovor-s-vedouci-karierniho-centra/
Ve středu 14. března mohou vysokoškoláci využít také speciální VELETRH PRACOVNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ KONTAKT 2018, který pro ně pořádá Fakulta chemicko-technologická a Fakulta ekonomicko-správní. Koná se za účasti několika desítek firem v prostorách vestibulu univerzitní auly a ve foyer Fakulty chemicko-technologické.
Sbírat zkušenosti a orientovat se na svoji budoucí kariéru mohou vysokoškoláci i na nejrůznějších dalších odborných akcích a konferencích, přednáškách či setkáních se zajímavými osobnostmi, které pro ně připravují jednotlivé fakulty.