Published: 28.03.2018
Univerzita Pardubice se i letos zapojuje do celosvětové akce „Light it up blue“ – v ČR pod názvem ČESKO SVÍTÍ MODŘE – na podporu Světového dne porozumění autismu a v noci z pondělí na úterý 2.-3. dubna rozsvítí budovu univerzitní auly modře.
Autismus je diagnóza a pojem, se kterým se setkáváme čím dále častěji, a to i ve vysokoškolském prostředí. Schopnost komunikace představuje pro tyto osoby jednu z nejzávažnějších bariér porozumění světu. Vyjádřit podporu jim i dalším stejně znevýhodněným osobám se rozhodla i Univerzita Pardubice. Zahalena do modré barvy se připojí ke Světovému dni porozumění autismu, který připadá na 2. duben.
V úterý 3. dubna podporu autistům vyjádří každý, kdo přijde oblečený v modré barvě.
„PŘIJĎME V MODRÉM,“ vyzývá doktorka Zdenka Šándorová, Ph.D., z katedry věd o výchově Fakulty filozofické, která s osobami s poruchou autistického spektra dlouhodobě na univerzitě pracuje a věnuje se jim v centru ALMA. „Stačí, když si na sebe vezmete ten den něco modrého – tričko, halenku či svetr, cokoliv.“ Všechny studenty i akademiky zve na krátké symbolické setkání „V MODRÉM“, které proběhne v úterý 3. dubna ve 12 hodin u Lavičky Václava Havla v univerzitním kampusu.
Ve středu 4. dubna se pak studenti a studentky Katedry věd o výchově Fakulty filozofické zapojí do MODRÉHO PRŮVODU. Sraz účastníků je na Pernštýnském náměstí v centru města Pardubic, odkud v 9 hodin průvod vyrazí k budově ČSOB Pojišťovny, a.s., kde v 9.45 hodin hromadně vypustí modré balónky.
„S poruchou autistického spektra se dnes narodí každé 40. dítě. I na Univerzitě Pardubice studuje v současnosti několik studentů s touto poruchou. Podporujeme je zejména v oblasti komunikace a sociální interakce,“ vysvětluje PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D. „Studentům jsou k dispozici asistenti, kompenzační pomůcky a zejména komunikace s akademickými pracovníky, kterým vysvětlujeme podstatu specifik procesu učení i sociálního chování studentů se symptomatologií PAS.“
Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že dítě nebo dospělý dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.
Cílem Světového dne porozumění autismu, který připadá letos na pondělí 2. dubna, a následných modrých aktivit po celé České republice, je zvýšení informovanosti o problematice autismu ve společnosti a podpora včasné diagnostiky a intervence. S tímto dnem je spojená modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření. To je jedna z oblastí, ve které mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže.
Více též: