V úterý 14. února se opět otevírá vědecká Kavárna Universitas. Tentokrát zvou studenti Univerzity Pardubice k návštěvě především milovníky chemie. Společně s přednášejícím budou bojovat proti předsudkům laiků i chemiků. A slibují dobré zprávy z oblastí koordinační a organokovové chemie, jíž se na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice zabývá tým profesora Aleše Růžičky.

„A řeč bude hlavně o těžkých kovech. Alespoň jeden z nich totiž využívá většina současných průmyslových procesů uskutečnitelných pomocí chemické katalýzy. A protože se ve většině případů jedná o vysoce toxické a velice drahé prvky, budeme společně s profesorem Růžičkou z Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické hledat, jak tento stav zvrátit,“ přibližuje téma úterní Kavármy Universitas její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová a současně studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Je totiž nezbytně nutné snížit dopady těchto procesů na životní prostředí a ztenčující se zdroje předmětných kovů. Pozměnit tyto procesy nebo dokonce nahradit kovy těmi ekonomicky únosnějšími a s pozitivnějšími toxikologickými vlastnostmi je bezesporu velkou výzvou. V případě náhrady těchto většinou platinových kovů by se mohly uplatnit kovy hlavních skupin, které je ale nutno na příslušné aplikace „naladit“, a to použitím vhodných oxidačních stavů a také ligandů.

„Profesor Růžička proto během své prezentace ukáže soudobé sloučeniny obsahující kovy hlavních skupin v oxidačních stavech často odporujících obecným představám nejen laiků, absolventů středoškolské chemie, ale často i odborníků v oboru,“ doplňuje moderátorka Kavárny.

Které konkrétní prvky přichází do úvahy, osvětlí přítomným prof. Ing. Aleš Růžička, Ph.D., který studoval anorganickou chemii na Univerzitě Pardubice, později byl podpořen Royal Society a NATO ve formě dlouhodobé stáže ve Velké Británii. Od roku 2002 přednáší několik předmětů týkajících se anorganické a organokovové chemie, NMR spektroskopie a rentgenostrukturní analýzy na katedře obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zabývá se studiem syntézy, struktury, reaktivity a aplikací sloučenin obsahujících převážně kovy hlavních skupin v netradičních oxidačních stavech.

Únorová vědecká Kavárna Universitas s tématem Boj proti předsudkům laiků i chemiků – dobré zprávy z oblastí koordinační a organokovové chemie se otevře v úterý 14. února 2017 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

Ing. Kateřina Šraitrová