Published: 06.12.2013

Usnesení

123. zasedání Pléna České konference rektorů

Praha, 5. 12. 2013

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 123. zasedání následující usnesení:

1. ČKR opakovaně kategoricky apeluje na dodržení zákonného postupu ve věci jmenování profesorů a vyzývá ministra školství, mládeže a tělovýchovy k neprodlenému jednání v souladu se zákonem o vysokých školách.

2. ČKR s politováním konstatuje, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předložilo Vládě ČR materiál ,,Principy systému řízení vysokého školství, výzkumu, vývoje a inovací v ČR“, který je pro vysoké školství zásadní, bez povinného projednání  s oběma reprezentacemi vysokých škol, jak ukládá zákon o vysokých školách.

3. ČKR zásadně nesouhlasí s tím, že i přes dílčí zlepšení v administraci projektů financovaných z evropských zdrojů Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stále v řadě případů klade podmínky a stanovuje pravidla, které jsou nad rámec platných zákonů, jsou alibistické a prakticky nesplnitelné.

4. ČKR vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k přípravě návrhu legislativního řešení problematiky uskutečňování často velmi nekvalitních studijních programů a oborů zahraničními vysokými školami na území ČR. ČKR je připravena v této věci spolupracovat.

5. Souběžné vykonávání funkce poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a funkce rektora nebo děkana považuje ČKR za neslučitelné, zejména z důvodu časové náročnosti.

6. ČKR opakovaně žádá, aby se tzv. Konsolidační vyhláška nevztahovala na veřejné vysoké školy a zůstal zachován současný stav sběru dat na těchto školách. Výrazně by zvýšila náklady a administrativní zátěž vysokých škol.

7. ČKR nesouhlasí s návrhem materiálu „Metodika hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení ukončených programů (platná pro léta 2014 až 2016)“ předloženým Radě pro výzkum, vývoj a inovace Ministerstvem průmyslu a obchodu.

8. ČKR podporuje zřízení Národního centra pro podporu informační infrastruktury výzkumu a vývoje, vzdělávání a veřejných informačních služeb.

V Praze dne 6. prosince 2012

Za Českou konferenci rektorů

Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.
předseda