Published: 24.02.2014

124. zasedání Pléna České konference rektorů

(Výroční shromáždění ČKR)

Střítež u Jihlavy, 21. 2. 2014

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 124. zasedání, Výročním shromáždění ČKR, následující usnesení:

1. Plénum ČKR zvolilo v tajném hlasování novým předsedou ČKR rektora Univerzity Karlovy
    v Praze Prof. MUDr. Tomáše Zimu, DrSc., MBA.

2. ČKR podporuje přípravu nového Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Vyzývá k tomu, aby v něm byly zohledněny dosavadní negativní zkušenosti s realizací stávajících operačních programů, zejména v oblasti veřejných zakázek, s nastavením pravidel čerpání a odnímání dotací (např. uznatelnost nákladů) a s problematikou veřejné podpory. Důrazně žádá, aby byla odstraněna dosavadní disproporce v možnostech čerpání mezi pražskými a mimopražskými vysokými školami.

3. ČKR vítá zahájení komunikace s novým vedením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy včetně zahájení diskuse o novele zákona o vysokých školách.

4. ČKR vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k urychlenému společnému jednání o limitech přijímaných studentů do dlouhých magisterských studijních programů pro rok 2014.

5. ČKR zahájila komunikaci s místopředsedou Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace v oblasti financování a hodnocení vědy, koncepce RVVI a problematiky operačních programů.

6. Plénum ČKR pověřuje Předsednictvo ČKR prozkoumáním možností právní subjektivity ČKR.

7. Plénum ČKR pověřuje Předsednictvo ČKR projednáním změn těch částí Statutu ČKR, které se týkají členství v ČKR, a předložením jejich návrhu na příštím zasedání Pléna ČKR.

8. ČKR s mimořádným znepokojením sleduje vývoj událostí na Ukrajině a apeluje na Vládu ČR, aby podnikla veškeré možné kroky vedoucí k dodržování práv a svobod občanů a základních prvků demokracie na Ukrajině.

Ve Stříteži u Jihlavy dne 21. února 2014

&#x...