Published: 12.10.2015

Usnesení
132. zasedání Pléna České konference rektorů
České Budějovice, 9. 10. 2015

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 132. zasedání následující usnesení:

1.
ČKR zásadně nesouhlasí s návrhem rozpočtu pro vysoké školy na rok 2016, v němž dochází k poklesu v kapitole vysokých škol v době, kdy v ostatních oblastech rozpočtu dochází k nárůstům.
Tento pokles zásadně ohrožuje kvalitu vzdělávání i konkurenceschopnost vysokých škol v oblasti výzkumu a vývoje. V této souvislosti ČKR připomíná dohodu s předsedou Vlády ČR Bohuslavem Sobotkou, který na březnovém jednání s Předsednictvem ČKR přislíbil pro rok 2016 zachování celkové výše finančních prostředků pro vysoké školy jako pro rok 2015.

2.
ČKR podporuje přijetí novely zákona o vysokých školách v podobě, jež byla vyjednána s reprezentacemi vysokých škol v průběhu letošního roku. ČKR je nicméně připravena hledat kompromis v případě poslaneckých pozměňovacích návrhů, které nenaruší základní směřování novely k posílení autonomie a zodpovědnosti vysokých škol za kvalitu jejich činností.

3.
...