Published: 12.06.2017
Usnesení Společného zasedání
Slovenské rektorské konference a České konference rektorů
Praha, 8.- 9. 6. 2017
Slovenská rektorská konference (SRK) a Česká konference rektorů (ČKR) přijaly na Společném zasedání SRK a ČKR toto usnesení:
1. SRK a ČKR po seznámení se se situací v obou zemích od posledního společného zasedání, které se konalo ve dnech 3. a 4. prosince 2015 péčí SRK v Bratislavě, považují za důležitou vzájemnou informovanost o stavu a vývoji slovenských a českých vysokých škol, která je základním předpokladem možné spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání, vědy a výzkumu.
2. Společným cílem SRK a ČKR je plnohodnotné zastoupení vysokých škol v Evropském vysokoškolském prostoru a v Evropském výzkumném prostoru. Vysoké školy obou zemí chtějí být součástí diskuse o postavení vysokých škol v budoucí Evropě a vyzývají politiky, aby při definování evropské budoucnosti začlenili do svých vizí i postavení a poslání vysokých škol, které jsou výjimečné tím, že spojují tzv. vědomostní trojúhelník – vzdělávání, výzkum a inovace. SRK a ČKR se shodly, že pokud jde o legislativu, zejména o zákon o vysokých školách, považují v obou zemích za nejdůležitější princip autonomie vysokých škol, včetně řízení finančních toků, a rovný přístup k prostředkům na vědu a výzkum. Za neméně důležité považují kvalitní systém akreditací, věcné hodnocení kvality vysokých škol a jejich internacionalizaci.
3. SRK a ČKR konstatovaly, že mezi společné problémy obou zemí nepochybně patří dlouhodobá podfinancovanost vzdělávání, výzkumu a vývoje. Velké problémy spatřují SRK i ČKR v hodnocení výsledků vědy a výzkumu, neboť ani v jedné z obou zemí zatím neexistuje kvalitní metodika hodnocení výzkumných organizací. Vysokoškolské sektory SR a ČR společně sdílejí i nové výzvy, jako je globalizace, demografický vývoj a technologický pokrok, a jsou si vědomy toho, že je třeba vzdělávat studenty, kteří budou schopni adaptovat se na potřebné změny v době celého svého pracovního života. To vše při efektivním využívání veřejných a soukromých zdrojů, i když příjmy vysokých škol obou zemí jsou nižší, než je průměr zemí EU nebo OECD.
4. SRK a ČKR sdílejí společně návrh Evropské univerzitní asociace a partnerských univerzit formulovaný v dokumentu „Ambitious funding for excellent research in Europe post-2020“, aby se...