Published: 27.06.2014

Významné vědecké osobnosti z přírodovědných a humanitních oborů se ve dnech 14. – 15. června sešly v Rytířských sálech pardubického zámku. Účastnily se tak druhé výroční konference česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club, která se ze Spojených států amerických přesunula pro tento rok na českou půdu.

Na přípravě letošního, teprve druhého ročníku, se podílela Fakulta filozofická Univerzity Pardubice, za podpory Knihovny Václava Havla a dalších partnerů. Na konferenci vystoupilo s referátem, nebo diskusním příspěvkem celkem 24 osobností z České republiky, USA, Kanady či Polska. Za Univerzitu Pardubice se tohoto setkání účastnili prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické, který je zároveň místopředsedou vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace, a děkan Fakulty filozofické prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.

Program nabitý osobnostmi
Zárukou odborné úrovně tohoto podniku byla už sestava pozvaných hostů. To se týká jak lékařské, tak literární sekce. V rámci lékařské sekce, zaměřené na onkologická onemocnění u žen, promluvilo několik osobností světového významu v čele s respektovaným molekulárním virologem a imunologem, profesorem Karlem Raškou. Zvučná jména pak prezentovala také oblast literatury. O úspěšnosti akci tak svědčí i slova PhDr. Ivo Říhy, Ph.D., z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické.

„Jako literární historik jsem s obrovským zájmem sledoval sobotní, literárněvědní část. U kulatého stolu na téma Překlady a edice české literatury v Severní Americe/severoamerické literatury v ČR se sešla společnost literárních vědců a překladatelů, jaká se opravdu nevidí pohromadě příliš často: počínaje profesorem Josefem Jařabem, nestorem českého překladu z angličtiny, konče Paulem Wilsonem, který v 70. letech působil v Československu v okruhu lidí kolem The Plastic People of the Universe a který se dlouhodobě věnuje překládání české literatury do angličtiny, např. knih Václava Havla, Josefa Škvoreckého či Bohumila Hrabala,“ podtrhuje významnost konference Ivo Říha.

Do Pardubic dorazily také uznávané zahraniční osobnosti. Z lékařů to byli např. prof. Susan McManus, prof. Alfred Bennett Jenson nebo prof. Shin-je Ghim, kteří působí v USA. Z literárních vědců a překladatelů, vedle Paula Wilsona z Kanady, zavítal do východočeského města Mika Baugh z USA, přítomni byli doc. Justin Quinn z Irska či prof. Joanna Czaplińska z Polska. Všichni velmi kladně reagovali na skutečnost, že konferenci podpořila také Kni...