Published: 16.03.2018
I na měsíc březen připadají významná historická výročí vázající se k „osmičkovým“ výročím našich dějin, které si v roce 2018 můžeme připomenout. Na pondělí 19. března připravila Fakulta filozofická Univerzity Pardubice další přednášku, která zájemce vrátí o několik století zpět do minulosti. Historik František Šebek bude hovořit o zakladatelských aktivitách našeho významného panovníka – krále a císaře Karla IV.
Ke dni 8. března 1348 se váže další významný milník našich českých dějin, a sice založení Nového Města pražského, kterého se před 670 lety ujal sám Karel IV. (1346–1378). Jako jednomu z nejvýznamnějších českých panovníků se podařilo za 32 let své vlády povznést Království české na stát evropského významu. Cestu k tomu provázela nejedna dramatická událost, ale Karel IV. si počínal obdivuhodně cílevědomě a s neuvěřitelnou energií.
V pořadí druhá přednáška letošních „osmičkových“ výročí Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v pondělí 19. března se tak pokusí zařadit státní a zakladatelské aktivity Karla IV. roku 1348 do širších historických souvislostí a ukázat na význam hlavních z nich. Koná se v učebně EB/E2 ve Výukovém areálu univerzity v Pardubicích - Polabinách. Začíná v 17 hodin a vstup na přednášku je zdarma.
„Hned několik ze »státnických« činů Karla IV. se odehrálo už v počátcích jeho vlády roku 1348,“ komentuje aktivity Karla IV. historik PhDr. František Šebek z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a dodává: „Říšský a český zemský sněm konaný v Praze na jaře toho roku předcházela zakládací listina pražského Nového Města z 8. března. Tento významný počin vytvořil předpoklady, aby se Praha proměnila na významnou evropskou metropoli. S datem 7. dubna potom Karel vydal 14 listin, z nichž 13 upravovalo poměr českého státu k římské říši a vymezilo vztahy mezi zeměmi, kde Karel vládl, aby vytvořil celek zemí Koruny české. Čtrnáctá listina dovršila založení pražského vysokého učení – Univerzity Karlovy.“
Dalším významným datem naší historie se bude zabývat přednáška v pondělí 30. dubna. Posluchači přitom zůstanou ve 14. století a stále blízko osobnosti Karla IV. Dubnové téma totiž přiblíží jeho otce Jana Lucemburského. Historik docent Martin Čapský připomene Jana Lucemburského jako krále cizince i diplomata.
Celoroční program přednášek k Osmičkovým výročím, které pro veřejnost připravila Univerzita Pardubice, naleznete na www.uni-pardubice.cz.
Více informací k dalším „osmičkovým“ akcím a jejich připomínání se dočtete také v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2018/osmickova-vyroci/.