flag-6712056_1920_179849.jpg

Published: 25.02.2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
Vážené studentky, vážení studenti,

vedení Fakulty ekonomicko-správní odsuzuje ruský útok na Ukrajinu a připojuje se k výzvám vyspělého světa k zastavení válečného konfliktu. Ukrajinu vnímáme jako nezávislý a suverénní stát, o jehož území nemá být rozhodováno kýmkoliv jiným než obyvateli Ukrajiny. Tento nevyprovokovaný útok podkopává základy mezinárodního práva, stejně tak evropský i světový řád, jež představuje základní kámen existence moderních národů na celém světě.

Při uplatňování demokratických hodnot, integrální součásti akademického prostředí, vyzýváme a prosíme všechny pracovníky a studenty naší fakulty, aby nebyli lhostejní k důsledkům této krize, podporovali se a v rámci svých možností poskytli pomocnou ruku všem, bez rozdílu národnosti.

Vedení Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice je připraveno individuálně řešit všechny problémy studentů vzniklé v souvislosti s dalším vývojem situace na Ukrajině.

Držme prosím při sobě, braňme se falešným informacím a zachovejme víru v co nejrychlejší ukončení konfliktu.

Jan Stejskal
Jitka Komárková
Renáta Myšková
Hana Kopáčková
Jana Janderová
Petr Urbanec

Dear colleagues,
Dear students,

Management of the Faculty of Economics and Administration strictly denounces the Russian attack on Ukraine and joins the calls of the developed world to stop the war. We see Ukraine as an independent and sovereign state whose territory should not be controlled by anyone else than the people of Ukraine. This unprovoked attack undermines the foundations of international law, as well as the European and world order, which is the cornerstone of the existence of modern nations throughout the world.

In the exercise of democratic values, an integral part of the academic environment, we call on and ask all staff and students of our faculty not to be indifferent to the consequences of this crisis, to support each other and to extend a helping hand to all who need it, regardless of their nationality.

Management of the Faculty of Economics and Administration of the University of Pardubice is ready to individually solve the problems of students arising in connection with further development of the situation in Ukraine.

Let us stand together, resist false information and keep faith in the earliest end of the conflict.

Jan Stejskal
Jitka Komárková