Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

img_1676_135477.jpg

Pět set let slaví dolar, platidlo, které se z malého českého městečka Jáchymov dostalo až za oceán a stalo se hlavní světovou měnou. Výstava Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru, kterou připravil pardubický historik Petr Vorel, už zavítala do New Yorku, do Štrasburku nebo do mexického města Pachuca. O její úspěšnosti a oblibě svědčí i nová vernisáž – ve čtvrtek 22.  srpna ji slavnostně otevře Národní numismatické muzeum v hlavním městě Mexika.

Výstava vznikla ve spolupráci Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice. „Výročí vzniku jáchymovského tolaru je atraktivní téma nejen pro občany států, které platí dolarem. Svou historii tam najdou lidé, v jejichž zemích se tolarem nebo dolarem platilo v minulosti,“ vysvětluje Petr Vorel, prorektor Univerzity Pardubice a numismatik Východočeského muzea v Pardubicích. Pro  putovní výstavy je důležitý nejen zajímavý obsah, ale také forma. „Výstavu chystáme jako panelovou s využitím fotografií a s nalepenými galvanoplastickými kopiemi mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Je tedy zároveň skladná a dobře se s ní manipuluje a zároveň jí nechybí půvab trojrozměrných exponátů,“ popisuje Petr Vorel.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Na počátku byla ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu.

Národní numismatické muzeum (Museo Numismático Nacional) se nachází v historickém jádru stejnojmenného hlavního města Mexika a patří pod mexickou státní mincovnu, která je nejstarší v  Americe. Výstava zde potrvá do 7. října.

Vzniká výstava o pernštejnských ženách

„Obě výstavy – jak Od stříbrného českého tolaru ke světovému dolaru, tak Tisíciletá tradice české měny – nás vedlo k tomu, že takový formát putovní výstavy je žádaný. V současnosti chystáme další výstavy ve spolupráci s historikem Univerzity Pardubice Pavlem Markem na téma Pernštejnské ženy a Evropa. Opět je to téma, které má přesah do zahraničí – všude tam, kam se podařilo v 17. století provdat pernštejnské dcery. Jednáme tedy o spolupráci s muzei ve Španělsku či Itálii,“ prozradil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Lenka Čermáková
zástupce vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa

Pardubice 21. srpna 2019

Bližší informace:
Mgr. Kateřina Procházková Skůpová
vedoucí úseku prezentace a služeb
Východočeské muzeum v Pardubicích
+420 720 934 869, +420 466 799 289