Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 21.03.2014

Jak vypadá struktura krystalů, plísní, motýlích křídel nebo umělých vláken? Pod povrch těchto a dalších látek a materiálů můžete nahlédnout prostřednictvím výstavy ZVĚTŠENO, která se koná v prostorách Fakulty chemicko-technologické. Výstava velkoformátových fotografií nabízí fascinující pohled do světa tvarů, struktur a barev a probudí fantazii každého z nás.

Vědecké fotografie odhalují tajemný svět našima očima běžně neviditelný, představují mikrosvět zvětšený pomocí mikroskopu a umocněný velkorysým formátem fotografií. „Při různém zvětšení odhalují fotografie jiné světy nejrůznějších látek a materiálů, vytváří struktury nových významů a poskytují neotřelý pohled na svět, který nás obklopuje. Představují most mezi vědou a uměním, mezi pohledem vědce a laika,“ popisuje výstavu propojující vědu s uměním její koordinátorka Mgr. Eva Francová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Fotografie přibližují svět moderní vědy
Výstava zprostředkovává krásu krystalů i amorfních skel, porovnává strukturu přírodních i umělých vláken a proniká do nitra rostlinných buněk. „Jsme fascinováni tím, že se na celkovém zbarvení podílí nejen pigmenty, ale i fyzikálně optické jevy podmíněné strukturou povrchů. Je to výsledek desítek hodin strávených u mikroskopu,“ komentuje vznik fotografií jedna z autorek Ing. Bc. Dagmar Holubcová z Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické.

„Obrazy nevznikly primárně jako dokonalé abstraktní kompozice, jako oslava tvaru, barvy, harmonie, ale jako mikroskopický doklad struktury daného objektu ve velkém zvětšení. Estetika zde původně nemá žádný význam. Natož výtvarný. Teprve ve velkoformátovém provedení a adjustací v rámech přerůstá obsah a přebírá vládu nad divákem. Stává se uměleckým dokladem toho, že pravda je krásná a krása pravdivá,“ dodává k výstavě vědeckých fotografií její kurátor Mgr. Pavel Šmíd.

Začalo to mikroskopováním motýlích křídel
Nápad pořídit snímky na badatelském mikroskopu s mikrofotografickým zařízením, a přiblížit tak vědu i lidem stojícím mimo výzkumná a vědecká pracoviště, se zrodil na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické. „O všem rozhodlo setkání s Mgr. Petrem Janem Juračkou, který se specializuje na vědeckou mikrografii a který získal na International Photography Awards v USA zlatou medaili za sérii fotografií motýl...