Published: 15.04.2014

Třebaže 8. dubna nad pardubickým zámkem zrovna vydatně pršelo, neodradilo to desítky a desítky návštěvníků od toho, aby zavítaly na další ročník Noci mladých výzkumníků, který připravila Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery. Práci vědeckého pracovníka si nakonec přišla vyzkoušet řada dospělých i dětských nadšenců.

Program začínal v 16 hodin a trval až do půlnoci. Návštěvníci se mohli účastnit soutěží a zároveň vidět, jak probíhá vědecké bádání v praxi. Rovněž si mohli prohlédnout nově zrestaurovanou zámeckou kapli. Anebo si, na jednom ze třinácti stanovišť, vyzkoušet na vlastní kůži práci opravdového vědeckého pracovníka některé ze sedmi fakult. Součástí byl i kulturní program. Studenti filozofické fakulty předvedli dvě žánrově rozdílné inscenace ­– vtipné představení Ukradený meloun následovala pohybová hra Energie. Od 18 hodin pak přednášel RNDr. Vladimír Lemberk o životě netopýrů v Čechách. Zkrátka, bylo toho nepočítaně.

Na přípravě programu se podílely také Východočeské muzeum v Pardubicích a Hvězdárna barona Artura Kurase Domu dětí a mládeže Alfa Pardubice a Astronomická společnost Pardubice.

Co všechno jsme ještě viděli?
Studenti z Fakulty restaurování v Litomyšli nám třeba ukázali rentgenové zařízení, kterého využívají, když chtějí určit materiál památky, aniž by ji museli ničit odškrabováním nebo obrušováním. U matematiků jsme si zase vyzkoušeli nejjednodušší postup, kterým lze namalovat zdánlivě nesmírně složitý obrazec stromu. Pythagorův strom je totiž složený výlučně ze čtverců a patří mezi tzv. fraktály. Jeho kresba přitom není vůbec tak složitá, jak by mohlo na první pohled vypadat.

Nechyběla chemie ani hvězdářský dalekohled
Studenti a pedagogové z Fakulty chemicko-technologické předváděli celou řadu všemožných pokusů i překvapivých chemických reakcí. Rytířskými sály Pardubického zámku se nesly alchymické vůně, zástupy zvědavců přebíhaly od jednoho stanoviště k druhému: tady se podívaly na svět opileckýma očima, tady si zase vyzkoušely ovládání robota.  A kdo měl již projitá všechna vnitřní stanoviště, s nadšením náhle zjistil, ...