Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 24.02.2015

Členkou delegace premiéra Bohuslava Sobotky, která je na třídenní návštěvě Jižní Koreje, první české premiérské návštěvě v této východoasijské zemi po čtrnácti letech, je také prorektorka pro vnitřní záležitosti a statutární zástupce rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D.

Delegaci čeká během třídenní mise podnikatelské forum a řada jednání s průmyslovými experty i akademickou sférou, ze kterých představitelé zúčastněných několika českých veřejných vysokých škol očekávají prohloubení vědecké spolupráce se špičkovými jihokorejskými výzkumnými institucemi i možnost navázání nových kontaktů jak s vědeckými institucemi, tak univerzitními pracovišti.

„Spolupráce s akademickými a vědeckými pracovišti v Jižní Koreji je pro nás samozřejmě velmi lákavá a zajímavá, protože je známo, že Jižní Korea významně vědecko-výzkumnou činnost svých institucí podporuje a ony dosahují špičkové světové úrovně,“ uvedla prorektora profesorka Molková před svým odjezdem s delegací premiéra Sobotky do Jižní Koreje.

Pro Univerzitu Pardubice není Jižní Korea zcela neznámou půdou pro akademickou spolupráci. V oblasti materiálového výzkumu v posledních pěti letech spolupracuje skupina profesora Tomáše Wágnera z Fakulty chemicko-technologické se skupinou profesora Jong Heo z prestižní technické univerzity POSTECH v Pohangu na řešení společného bilaterálního projetku KONTAKT II - LH11101 zaměřeného na amorfní chalkogenidy dopované prvky vzácných zemin pro zvýšení účinnosti fotovoltaických článků. Společně dosažené vědecké výsledky byly publikovány ve 14 vědeckých publikacích či prezentovány na mezinárodních konferencích.

V rámci projektu byla na univerzitních pracovištích připravena chalkogenidová objemová skla a tenké vrstvy čisté i dotované prvky vzácných zemin, byla nalezena vhodná hostitelská matrice pro dotaci ionty těchto vzácných zemin a byly stanoveny některé jejich fyzikálně chemické parametry a zejména luminiscenční vlastnosti vhodné pro tzv. up-konverzi a zvyšování účinnosti fotovoltaických článků.

Obě pracoviště hodlají v této úspěšné vědecké spolupráci pokračovat.

Řada pardubických akademiků se v minulosti účastnila mezinárodních vědeckých sympozií a konferencí pořádaných přímo v Jižní Koreji. Jejich jihokorejští partneři zase naopak zavítali na významná mezinárodní vědecká setkání – sympozia a konference pořádaná v Pardubicích.

Před dvěma lety ...