Published: 23.06.2015

Úspěšná spolupráce česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club pokračuje i v letošním roce. Svědčí o tom další společné setkání, které se uskutečnilo ve dnech 19. – 21. června tentokrát v New Yorku ve Spojených státech amerických. Setkání se účastnili i zástupci Univerzity Pardubice, především z Fakulty chemicko-technologické a Fakulty filozofické, která se také významně podílela na programu této odborné konference.

Letošní červnová konference představuje již třetí společné setkání v pořadí. „Díky dlouhodobé spolupráci mezi The Comenius Academic Club, Univerzitou Pardubice a dalšími českými akademickými institucemi se nám podařilo dostát závazku pořádání pravidelných každoročních konferencí, střídavě v USA a na různých místech v České republice, a uspořádat již třetí setkání v řadě tentokrát v americkém New Yorku,“ zhodnotil činnost The Comenius Academic Club prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Pět řečníků z Univerzity Pardubice
Do New Yorku se tak díky konferenci sjela řada odborníků z několika univerzit a jiných akademických institucí, aby společně diskutovali další témata z vědecké oblasti. První konferenční den se tak nesl v duchu odkazu české reformace a aktuálních problémů vzdělávacích systémů. Druhý den charakterizovaly diskuse nad dopady chemie na moderní společnost.

U řečnického pultu se během dvou dnů vystřídalo na 22 vědeckých osobností z České republiky i Spojených států amerických. Univerzitu Pardubice přitom reprezentovala pětice významných vědců a akademických pracovníků – z Fakulty filozofické prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., děkan fakulty a významný český historik, prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., prorektor Univerzity Pardubice a odborník na vzdělávací systémy, PhDr. Ivo Říha, Ph.D., PhDr. Mgr. Ilona Ďatko, Ph.D., a také prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, předseda Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů a rovněž místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Všichni pardubičtí účastníci vystoupili na konferenci se svými odbornými příspěvky a profesor Jiří Málek se navíc ocitl v roli moderátora diskuse o novém systému hodnocení vědeckých výstupů v České republice.

Odkaz J. A. Komenského napříč Klubem
O úspěšné spolupráci Klubu svědčí také vydávání odborného časopisu Comenius, který vychází dvakrát ročně. „Před t&#...