Published: 11.02.2020
Na dnešní den připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Slaví se od roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.
Také na Univerzitě Pardubice jsou ženy, který dělají vědu, podílejí se na výzkumu a mohou se pochlubit úspěšnými výsledky ze svého bádání.
Ing. Lucie Michalcová absolvovala bakalářské studium v oboru Zdravotní laborant na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické. Sama nosí kontaktní čočky a ví, že nesprávnou manipulací s nimi je možné do oka zavléct zákeřné kvasinky. Ty mohou u lidí s oslabenou imunitou způsobit až ztrátu zraku. Doktorandka ve svém výzkumu zjistila, že je obtížné odstranit je i roztokem určeným k jejich čištění.
Nebezpečné kvasinky najdete i v kontaktních čočkách
Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka a na Fakultě chemicko-technologické učí předmět Forenzní genetika.Šestnáct let dělala analýzy, aby pomohla usvědčit vrahy, násilníky, lupiče. Kriminalistický ústav byl její první pracovní štace a otevřel jí dveře do světa forenzní genetiky. Po ničivé vlně tsunami v Thajsku tak mohla identifikovat oběti přírodní katastrofy.
DNA se někdy těžko hledá
Zjistit rakovinu slinivky v jejím časném stadiu. Uvést do praxe metodu, která zachrání život statisícům lidí. O to se snaží tým profesora Michala Holčapka z Katedry analytické chemie Fakulty chemicko-technologické. Do jeho vědecké skupiny patří i doktorandka Michaela Chocholoušková.
Doktorandka se podílí na výzkumu rakoviny slinivky
Zuzana Svobodová z Univerzity Pardubice bodovala v semifinále světové soutěže Falling Walls Lab v polské Wroclawi. Získala druhé místo za skvělou prezentaci nápadu na téma BREAKING THE WALL OF POOR-QUALITY ANTIBODIES, díky němuž vědci budou moci vybrat protilátky, které fungují a jsou šité na míru experimentům, které provádí. Tím mohou značně ušetřit peníze z grantů, investovaný čas a vzácné vzorky.
Mladá vědkyně uspěla na světové soutěži