Published: 21.07.2015

Během léta si mohou žáci základních a středních škol užít prázdniny i na Univerzitě Pardubice. Univerzita pro ně připravila sérii odborných prázdninových letních škol a příměstských táborů. První dětskou skupinu přivítala univerzita v úterý 7. července, kdy začal sportovní příměstský tábor.

Možnost pobýt na Univerzitě Pardubice, seznámit se s univerzitním kampusem, běžným chodem na fakultách, zažít atmosféru laboratoří a poslucháren nebo si jen užít nejrůznější sportovní aktivity. To vše zažijí žáci a studenti, kteří se přihlásili do univerzitních letních táborů a škol. Čeká na ně zajímavý odborný program i netradiční sportovní vyžití přímo v areálu univerzity v Pardubicích, ale také v nedaleké Litomyšli, kde sídlí Fakulta restaurování.

Stejně jako v minulém roce organizuje speciální prázdninový program pro mládež hned několik univerzitních pracovišť. Žáci a studenti tak mohou strávit část prázdnin na univerzitě, a to buď po dobu jednoho týdne, nebo také pouze v některé dny. Na své si tak přijdou ti, co touží po poznání, ale i ti, co si chtějí zasportovat a aktivně se vydovádět.

Univerzitní sportoviště otestovali jako první žáci 1. a 2. stupně základních škol, pro které připravila Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice v týdnu od 7. do 10. července dětský příměstský sportovní tábor. „Žáci si u nás vyzkoušeli vodácké sporty, in-line brusle, míčové hry i raketové sporty. Mohli si vyzkoušet lanové aktivity, tanec nebo aerobic nebo zábavný program v přírodě. Po celou dobu se jim věnovali naši zkušení lektoři,“ doplnila ke sportovní náplni příměstských táborů Mgr. Lenka Doležalová z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. Ve stejném rozsahu dětské příměstské tábory proběhnou ještě v srpnu, a to od pondělí 17. do pátku 21. srpna.

V dalším týdnu, od pondělí 13. do pátku 17. července, se letní aktivity přesunuly do Litomyšle na Fakultu restaurování, která pro zájemce a případné uchazeče o studium na fakultě připravila letní kurz kresby a malby. „Během pěti dnů se studenti seznámili s problematikou kresby, lineární perspektivy nebo s působením světla a stínu. Vyzkoušeli si nejrůznější praktická cvičení a zpracují zadané úkoly,“ komentuje Bc. Pavla Nováková z Fakulty restaurování program letní školy, na kterou se z velkého množství zájemců dostalo, vzhledem ke kapac...