Poslání a cíle Odborů UPCE
Druhá základní organizace Vysokoškolského odborového svazu při Univerzitě Pardubice (Odbory UPCE) byla založena 19. ledna 2023 s cílem být transparentní, otevřenou a moderní odborovou organizací, působící aktivně uvnitř i vně Univerzity Pardubice. Jejím smyslem je obhajoba práv a oprávněných zájmů vlastních členů i zaměstnanců vysoké školy a navrhování změn, které povedou ke zlepšení stávajících pracovních a životních podmínek zaměstnanců Univerzity Pardubice. Členy Odborů UPCE mohou být i studenti, kteří se podílejí na plnění vědecko-výzkumné či vzdělávací činnosti vysoké školy.
Odbory UPCE jsou členem Vysokoškolského odborového svazu a řídi se jeho stanovami. Od 19. dubna 2024 jsou Odbory UPCE členem Koordinační odborové rady Univerzity Pardubice.
Poslání organizace:
- obhajovat a chránit práva, oprávněné zájmy a požadavky zaměstnanců
- jednat s vedením univerzity v zájmu zaměstnanců (kolektivní vyjednávání, kolektivní smlouva, Fond sociální, rozpočet apod.)
- hájit důstojné pracovní a mzdové podmínky
- podporovat a dohlížet na bezpečí a ochranu zdraví při práci
- prosazovat hodnoty spravedlnosti, rovnosti a solidarity
Cíle a aktuální úkoly:
- uznání ZO VOS jako partnera při obhajobě práv, oprávněných zájmů a požadavků zaměstnanců (toto uznání se vztahuje i na uplatňování kontrolních oprávnění vyplývajících z § 321 a § 322 zákoníku práce)
- nová kolektivní smlouva v rámci kolektivního vyjednávání
- vyjednávání o navýšení tarifních tříd
- příspěvek zaměstnavatele na důchodové připojištění a fungování Fondu sociálního
- vytvoření platformy pro komunikaci mezi vedením a zaměstnanci:
- sběr podnětů pro zlepšení pracovních podmínek na pracovištích
- přijímání stížností zaměstnanců a jejich projednávání s vedením univerzity
- pružná pracovní doba pro zaměstnance, kteří pečují o rodinné příslušníky (děti do 10 let, senioři, ZTP)
- zdravotní volno (tzv. sick-days)
- zřízení dětské/seniorské skupiny
Podmínky a výhody členství:
- písemně podaná přihláška (doručená výboru Odborů UPCE)
- pravidelná úhrada členských příspěvků ve výši 100 Kč za měsíc pro zaměstnance a 50 Kč pro studenty (z vybraných členských příspěvků se hradí náklady na členství ve VOSu – 200 Kč/člen evidenční poplatek a příspěvek ve výši 400 Kč/rok za jednoho člena)
- nárok na bezplatnou právní pomoc, včetně zastoupení před soudem v pracovněprávních sporech se zaměstnavatelem (profesionální právnické služby, které nabízí VOS)
- možnost čerpat finanční výpomoc v případě živelní katastrofy nebo obtížné sociální situace (Fond sociální podpory členů VOS)
- možnost uplatňovat svá práva, oprávněné zájmy a požadavky při kolektivním vyjednávání o pracovních podmínkách