Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

upcewwwbublinybez-upceidentita106572.jpg

Informace k podávání a postupu posuzování oznámení o možném protiprávním jednání na Univerzitě Pardubice 

Dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon“), je Univerzita Pardubice povinným subjektem, který je povinen zavést vnitřní oznamovací systém pro podávání oznámení o možném protiprávním jednání. 

Oznámení

Oznámením se rozumí podání fyzické osoby (oznamovatele), které obsahuje informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít na Univerzitě Pardubice, a které:

  1. má znaky trestného činu,
  2. má znaky přestupku,
  3. porušuje zákon, nebo
  4. porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v některé z oblastí stanovených zákonem (mj. daně z příjmu právnických osob, ochrany životního prostředí, zadávání veřejných zakázek, ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů atp.).

Oznamovatel a jeho ochrana

Oznamovatelem je osoba, která pro Univerzitu Pardubice, byť zprostředkovaně, vykonávala nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo která je nebo byla s Univerzitou Pardubice v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti. Oznamovatel tedy může být např. zaměstnanec, uchazeč o zaměstnání, osoba vykonávající odbornou praxi a další osoby, které se pohybují v pracovním prostředí Univerzity Pardubice.

Oznamovatel v oznámení uvede jméno, příjmení a datum narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele.

Oznamovateli podle zákona náleží ochrana před odvetnými opatřeními, za které je považováno např. rozvázání pracovního poměru nebo jeho neprodloužení, zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce, snížení mzdy nebo odměny či např. zásah do práva na ochranu osobnosti. 

Způsoby, jak podat oznámení

Podání oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému Univerzity Pardubice:

  • písemně prostřednictvím elektronické pošty na adresu whistleblowing@upce.cz,
  • písemně prostřednictvím poštovních služeb na adresu Univerzita Pardubice, Studentská 95, 532 10 Pardubice, obálku označte slovy „Neotvírat – whistleblowing“,
  • ústně – osobně (po dohodě s příslušnou osobou, kontakt viz níže).

Podání oznámení prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti:

Univerzita Pardubice jako povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona.

Příslušná osoba

Příslušná osoba jako jediná přijímá a posuzuje důvodnost oznámení a případně navrhuje opatření k nápravě nebo předejití protiprávnímu stavu opatření k nápravě zjištěného protiprávního stavu.

V souvislosti s výkonem uvedených činností je vázána mlčenlivostí tak, aby byla zajištěna ochrana totožnosti oznamovatele a dalších osob a důvěrnost informací uvedených v oznámení.

Činnosti příslušné osoby plní na Univerzitě Pardubice Bc. Jana Nováková (e-mail: whistleblowing@upce.cz, tel. 466 036 284), náhradní příslušnou osobou je Ing. Marcela Hučíková (e-mail: whistleblowing@upce.cz, tel.: 466 036 663)

Postup příslušné osoby po podání oznámení

O přijetí oznámení je povinna příslušná osoba do 7 kalendářních dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele. 

Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení oznámení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení.  V případech složitých lze lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát.

Příslušná osoba je povinna uchovávat oznámení po dobu 5 let ode dne jeho přijetí, přičemž přístup k tomuto oznámení má pouze příslušná osoba.