dsc_1894_111625_115114.jpg

doc. Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D.

„Díky Univerzitě Pardubice se mohu podílet na světovém akademickém dění, na vzdělávání a vědě, u nichž věřím, že prospívají všemu lidstvu.“

Doc. Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D., (1973) prožil dětství v Lomnici nad Popelkou, maturitu složil na gymnáziu v Jilemnici a vysokoškolská studia absolvoval na Univerzitě Karlově: na Filozofické fakultě vystudoval filosofii, na Přírodovědecké fakultě obhájil v oboru filosofie a dějiny přírodních věd doktorskou práci „Od Erótafilo-sofii. Charakter Sókratovy filosofie z hlediska jeho pojetí filie“. Během doktorských studií (2000–2006) sbíral pedagogické zkušenosti při výuce na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Na Fakultě humanitních studií UK byl pak v roce 2019 jmenován docentem pro obor filosofie s habilitační prací „Nepolitická politika v díle Ladislava Hejdánka“.

Odborně se zaměřuje na etiku a politickou filosofii, a to napříč dějinami a světem, ovšem včetně českých myslitelů. Zálibu v antice a příklon k Platónovi se snaží vyvažovat permanentním ohledem na současné dění. Jeho domovským pracovištěm na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice je Katedra filosofie a religionistiky, kterou několik let také vedl. Zde je rovněž součástí mezinárodního týmu Centra pro etiku. Působil také ve vedení fakulty na pozici proděkana pro zahraniční vztahy a doktorská studia.

Absolvoval řadu zahraničních pobytů, z nichž vyniká roční Fulbrightovo stipendium na Brown University v USA. Je úspěšným řešitelem a spoluřešitelem mnoha vysoutěžených grantů. V posledních letech publikoval studie „Postmortal Opennes to Meaning“ (Postmortal Openness to Meaning | SpringerLink), „Decency and Love“ (https://rdcu.be/cIzmm).

Docent Hejduk žije v Hradci Králové, věnuje se rodině s dvěma dětmi a s vervou také zápasům ve stolním tenisu. Ve volném čase spravuje usedlost zděděnou po předcích na okraji Českého ráje.