Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Čaj o páté s Františkem a Josefem Trojanovými

Jeden je výborný novinář, druhý známý herec. Během dalšího Čaje o páté diskutovali František a Josef Trojanovi ale nejen o svých profesích. Svěřili se třeba i s tím, jak si udržet klidnou hlavu. Sport jim pomáhá vypustit páru – Františkovi fotbal, Josefovi basket. A jak je to s autentičností a vyjadřováním se k aktuálním tématům? Shodli se, že v dnešní době, která často hledá zkratky, je hlubší porozumění důležitější než kdy jindy.

UPCE On Air: O cestách do neznáma i strachu ze změn s cestovatelkou Martinou Merisi

„Když někam přijdu, hned mám pocit, že tam patřím,“ říká cestovatelka, fotografka a vystudovaná historička Martina Merisi v novém dílu podcastu UPCE On Air. Každá její cesta začíná už tím, že za sebou zabouchne dveře. A že těch dveří bylo! Martina prošla dálkový trek napříč Pyrenejemi, objevovala Nový Zéland, Island, Skotsko i Španělsko – a své zážitky si přivezla třeba i z Tádžikistánu. Jak se sbalit na dlouhou cestu? Kdy měla opravdu strach? A proč se vydává do neznáma znovu a znovu?

Čaj o páté nejen o vesmíru s Alešem Svobodou a Simonem Klingou

Armádní pilot a astronaut Aleš Svoboda spolu s vedoucím studentského týmu LASAR Simonem Klingou byli hosty dalšího setkání z cyklu Čaj o páté na Univerzitě Pardubice. Debata se přirozeně točila kolem vesmíru a kosmonautiky. Kromě témat, jako jsou komerční lety do vesmíru, zavádění stíhaček F-35 nebo zjištění o skutečné barvě Slunce, zazněla i zajímavá otázka z publika: Co můžeme udělat pro to, aby se více Čechů dostalo do vesmíru?

UPCE On Air: O dopadech holocaustu na zdraví s Kateřinou Horáčkovou z Fakulty zdravotnických studií

Vývar z brambor, řepy, občas kroupy, trochu chleba. Typický jídelníček Židů během druhé světové války v ghettu Terezín. Podmínky, ve kterých lidé přežívali, si málokdo z nás dokáže představit. Jaké dopady to mělo na zdraví a životní spokojenost přeživších? Právě to je téma rozsáhlá disertační práce Kateřiny Horáčkové z Fakulty zdravotnických studií. Podařilo se jí mluvit se 14 přeživšími, ale také s jejich rodinami, tedy takzvanou 2. generací přeživších. O své vzpomínky se podělili i lidé, kteří vykonávali v Terezíně práci zdravotních sester. I díky tomu se Kateřině Horáčkové podařilo zmapovat...