Rozsáhlý soubor malých příležitostných medailí Univerzity Pardubice a jednotlivých fakult postupně vznikla rovněž v autorské dílně akademického sochaře Zdeňka Kolářského, a to postupně od roku 2006.
Všechny malé příležitostné medaile pojí společná strana symbolizující Univerzitu Pardubice jako celek.
Tato verze je od roku 2006 vydávána i jako jednostranná ražba, která je k dispozici i jako prodejný upomínkový předmět (raženo v podobě bronzové a postříbřené; volně i se závěsem).
Medaile fakult užívají stranu univerzitní coby rubovou a originální lícní stranu, symbolizující danou fakultu.
Autorem všech grafických návrhů – jak univerzitní medaile, tak všech fakultních – je rovněž akademický sochař Zdeněk Kolářský. Ražbu a výrobu medailí zajistila společnost TRIGA – K Praha – výrobna šperků a medailérství.
Funkce a užívání jednotlivých druhů těchto medailí upravují zvláštní univerzitní a fakultní směrnice.
Dominantou medaile univerzitní je nové kruhové logo univerzity. Okolo něj jsou stylizovány hlavice insignií jednotlivých fakult, tvořící abstrahovaný květ jako symbol rozkvětu univerzity. Centrálně je umístěn prvek rektorský, univerzitní (trojúhelník), od něj doprava symbolické prvky fakult v historickém sledu jejich vzniku – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní, Dopravní fakulty Jana Pernera, Fakulty filozofické, Fakulty restaurování, Fakulty zdravotnických studií a Fakulty elektrotechniky a informatiky. Pod tímto hlavním motivem medaile je horizontálně vkomponována budova univerzitní auly a knihovny. Tuto kompozici uzavírá v opisu odshora doleva text „UNIVERZITA PARDUBICE“. Vpravo od stylizované budovy se nachází značka autora (spojená písmena „ZK“ mezi dvěma lipovými lístky na svislé ose otočenými vně). K ražbě medaile bylo použito pouze lícní razidlo, rubová strana je hladká. Průměr 30 mm, hmotnost 13,40 g; raženo ve světlé bronzové slitině (tombaku), první ražba v počtu 100 ks.
Medaile je využívána vedením univerzity k reprezentačním účelům či jako pamětní dar univerzity při různých příležitostech, není prodejná. Razidlo je používáno jako rubová strana pro ražbu fakultních medailí.
Medaile Fakulty ekonomicko-správní (2006)
Medaile Fakulty ekonomicko-správní (2006, průměr 30 mm, 19,97 g, bronzová)
Byla vydaná k 15. výročí vzniku fakulty. Motiv křídla jako symbol rozkvětu vystupuje v celé ploše reliéfu medaile. Na pěti perech ze sedmi je dělený nápis „EKO – NOMIE INFOR – MATIKA SPRÁVA“. Kompozice křídla objímá zeměkouli, která je ve svých kontinentech propojena sítí abstrahovaných spojů s dominantním motivem pěstovaných oborů fakulty. Pod globem a křídlem se nachází dvojřádkový horizontální nápis „1991 2006“. Odshora doprava přechází neuzavřený kruhový opis textu „FAKULTA EKONOMICKO – SPRÁVNÍ“. Vpravo od prvního horního pera je umístěna značka autora (stejná jako na lícní straně).
K ražbě použita kombinace lícního razidla s rubovým razidlem č. 2. Průměr 30 mm, hmotnost 19,97 g; raženo ve světlé bronzové slitině (tombaku) v počtu 150 ks. Modifikovaná doražba medailí byla provedena pro výročí 25 let od založení fakulty v roce 2016.
Medaile má pamětní a reprezentační funkci. Děkan či děkanka Fakulty ekonomicko-správní ji uděluje akademickým pracovníkům, spolupracovníkům a příznivcům fakulty a dalším osobnostem, které ovlivnily vznik a utváření fakulty a jejích aktivit a nadále se podílejí na jejím rozvoji či k němu přispívají, a to při příležitosti akcí, jimiž si fakulta připomínala 15, resp. 25 let od svého vzniku v roce 1991 (2006, 2016).
Medaile Fakulty filozofické (2007)
Medaile Fakulty filozofické (2007, průměr 30 mm, 19,97 g, bronzová, postříbřená, stříbrná, pozlacená, zlatá)
Byla ražena v pěti variantách kovů jako medaile absolventská a zaměstnanecká. Není určena k volnému prodeji; příslušnou variantu medaile mají právo získat za úplatu absolventi a zaměstnanci fakulty podle úrovně dosažené kvalifikace následujícím způsobem: zlatá medaile profesorská (Au 14 karátů), stříbrná medaile docentská (Ag 15 lotů), pozlacená medaile doktorská (bronz, pozlaceno Au), postříbřená medaile magisterská (bronz, postříbřeno Ag) a bronzová medaile bakalářská.
Lícová strana: Hlavním motivem medaile je symbolická Filosofie – královna věd v podobě sedící reliéfní ženské postavy s třístupňovou korunou na hlavě, umístěná v pohledově pravé části medaile. Pravou rukou vztyčuje tři svazky knih (symbol vědění), v levé ruce svírá kouli (tzv. država jako symbol vlády a zároveň také uzavřenosti děje). Při levé noze dole je umístěna autorská značka. Základ výtvarné kompozice celé lícní strany tvoří tři sbíhající se plochy od spodní části medaile vzhůru; plasticky řešené plochy se sbíhají v perspektivním bodu se znakem nekonečna. V levé části plochy je umístěn motiv růstu (snítka rostliny směřující k nekonečnu); řecká písmena alfa a omega (symbol začátku a konce); fyzikální vzorec teorie relativity a pod ním římská číslice – XII (symbol času). Obvod reliéfu uzavírá kruhový opis začínající na levé straně „FAKULTA FILOZOFICKÁ“.
Rubová strana je společná univerzitní.
Medaile Fakulty zdravotnických studií (2007)
Medaile Fakulty zdravotnických studí (2007, průměr 30 mm, 19,97 g, bronzová, stříbrná, zlatá)
Medaile byla ražena ve třech variantách kovů jako medaile zlatá (Au 14 karátů), stříbrná (Ag 15 lotů) a bronzová. Všechny tři varianty uděluje děkan jako medaile záslužné. Třetí zmíněná medaile provedená v tombaku je zároveň nadále používána jako medaile absolventská.
Lícová strana: Hlavní reliéfní motiv této strany představuje symbol pelikání matky, krmící pod ochranou svých rozepjatých křídel svojí krví mláďata. Jedná se o symbolické zpodobnění obětavosti, péče při zachraňování života. Hnízdo jako symbol populace národa je reliéfně pojednáno z lipových prutů. V levé části plochy medaile je v plošné kontuře vztyčená dlaň s reliéfním logem fakulty. Druhým dominantním motivem je kříž, který ze své základní reliéfní plochy imaginárně prostupuje hlavní téma. Dole rovněž v kontuře dvou linek je vytyčen další posun tohoto symbolu; pod ním autorská značka. V kruhovém opisu začínajícím vlevo dole text: „FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ“.
Rubová strana je společná univerzitní.
Medaile Dopravní fakulty Jana Pernera (2008)
Medaile Dopravní fakulty Jana Pernera (2008, průměr 30 mm, 19,97 g, bronzová)
V roce 2008 přibývá medaile Dopravní fakulty Jana Pernera pro příležitost připomínání 15 let založení fakulty v Pardubicích. Medaile je ražena ve světlé bronzové slitině (tombaku) v první ražbě v počtu 75 ks s letopočty 1993, 2008 a 55 ks bez letopočtu.
Lícová strana: V opisu zleva doprava se nachází text: „DOPRAVNÍ FAKULTA JANA PERNERA“. Dělítkem v dolní části je letopočet 1993 – 2008 v negativu, který může být dodatečně z raznice odbroušen pro další ražby. Dominantu tvoří motiv kola a jeho osy, nad kterou jsou umístěny reliéfní znaky směrovek vlevo a vpravo, představující současnost. Mezi nimi je negativně vryta prostřední směrovka, která naopak ztvárňuje budoucnost. Vnější část motivu kola je nahoře vpravo rozfázována v pohyb částmi kružnice. Do tohoto symbolu je zakomponován motiv spojů. Ve spodní části je umístěn motiv železničního stavitelství, jehož součástí je rychlovlak. Pod tímto sklenutím je ve stejné vodorovné kompozici motiv dálnice perspektivně ubíhající vpravo. Do širší části perspektivního pohledu je vkomponována insignie fakulty představující motiv křídla, které je ve svojí pravé části posunem rozfázováno v pohyb. Na pravé straně dole pod mostem je umístěn punc autora.
Rubová strana je společná univerzitní.
Medaile Fakulty chemicko-technologické (2010)
Medaile Fakulty chemicko-technologické (2010, průměr 30 mm, 19,97 g, bronzová)
Vznikla v roce 2009-2010, a to u příležitosti 60. výročí chemického vysokého školství v Pardubicích. Medaile má průměr 30 mm, byla ražena ve světlé bronzové slitině (tombaku) v počtu 300 ks s letopočtem 1950, 2010 a 50 ks bez letopočtu. Doražba medaile byla provedena poté pro 25. výročí založení fakulty v roce 2016 v provedení bronzovém a stříbrném. Modifikovaný návrh medaile byl zpracován autorem Zdeňkem Kolářským i pro ražbu fakultních absolventských odznaků.
Lícová strana: Základní tvar kruhové plochy fakultní strany medaile je svisle kolmo ve dvou třetinách rozdělen na levou vydutou a pravou prohnutou (konkávní a konvexní) část. Po obvodu v kruhovém opisu se nachází text: „FAKULTA CHEMICKO-TECHNOLOGICKÁ”. V pravé konkávní části je abstraktně jako záblesk vyjádřeno zrození myšlenky, tvůrčího nápadu, objevu a jeho šíření. Levá část je tvořena základním grafickým schématem periodické tabulky prvků, s explicitním zachycením části přechodných prvků (kovů) a prvků nových uměle syntetizovaných, jež je překryto čtyřmi reliéfními modely struktur – v levém kraji je vymodelovaná organická molekula a v horní části je znázorněn přechod anorganické látky z parní fáze, kdy rychlým ochlazením dochází ke kondenzaci látky na taveninu a následně dalším chlazením na pevnou látku s amorfní neuspořádanou strukturou nebo pravidelnou krystalovou strukturou. Centru medaile dominuje reliéf typického laboratorního skla – odměrných baněk. Ve spodní části je v řádcích pod sebou vepsán letopočet: 1950, 2010 – k připomenutí šedesátileté historie vysokoškolské chemicko-technologické výuky. Letopočet je vrytý a lze jej později zčásti nebo celý vypustit obroušením z raznice pro další ražby medaile v následujících letech. Logo autora je umístěno vpravo.
Rubová strana je společná univerzitní.