Vít Blanař získal vzdělání v oboru ošetřovatelství absolvováním bakalářského (2010) i magisterského (2012) studia v oboru Všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. V roce 2014 získal certifikát v oboru audiometrie u Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně. Titul Ph.D. rovněž získal v oboru ošetřovatelství na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice (2017). Během doktorského studia se zaměřil na téma vyšetřování a hodnocení hendikepů nemocných s nedoslýchavostí podmíněnou hlukem, na prevenci této nemoci z povolání
a na roli audiologické sestry v prevenci poruchu sluchu z hluku. Na tomto tématu dlouhodobě spolupracuje s Oddělením otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice, a. s., Nemocnice Pardubického kraje. Ve své odborné praxi se zaměřuje na screening sluchu novorozenců pomocí otoakustických emisí (OAE) nebo evokovaných sluchových potenciálů mozkového kmene (BERA), na komunikační obtíže a kvalitu života osob se sluchovým postižením.
Od roku 2016 vyučuje studenty bakalářských a magisterských nelékařských zdravotnických oborů a provádí výzkum v ošetřovatelství na Katedře ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Současně pracuje jako audiologická sestra na Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice, a. s., Nemocnice Pardubického kraje.
Kromě poruch sluchu se dlouhodobě zabývá kvalitou ošetřovatelské péče v oblasti výživy a poruch polykání. Ve svém aktuálně realizovaném výzkumu se zaměřuje zejména na screeningové metody pro hodnocení výživy, dodržování doporučených klinických postupů u pacientů s rizikem malnutrice, nebo specifickou ošetřovatelskou péčí u pacientů ohrožených nedostatečnou výživou.