09-str-24_169993.jpg

Jan Nušl - autor insignií původní VŠChT

Akademický sochař a medailér Jan Nušl ( 19.10. 1900, Hradec Králové – 20.9. 1986, Praha) původně vystudoval odbornou stříbrnickou a zlatnickou školu v Praze a posléze pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové také v hlavním městě. V dílnách mistrů jakými byli Karel Štipl, Josef Mařatka nebo Jaroslav Horejc (autor filmové podoby Golema z dvoudílné historické komedie „Císařův pekař – Pekařův císař“) získával potřebnou praxi pro svou celoživotní uměleckou dráhu. Spolupracoval např. i s architekty, jako byl Ladislav Machoň nebo Vladimír Grégr, ovšem jednoznačně se orientoval na práci s kovem. Po roce 1945 nastoupil jako profesor modelování a cizelování na šperkařskou školu v Trutnově a potom přešel do Prahy na svou alma mater – Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se ujal vedení ateliéru pro šperk a kovovou bižuterii. V roce 1956 byl jmenován docentem pro obor Umělecké zpracování kovů. Jeho umělecká dráha byla ověnčena řadou úspěchů s mezinárodním přesahem, např. na světové výstavě v Paříži v roce 1937 získal stříbrnou a zlatou medaili za svá šperkařská díla. Dále vystavoval v New Yorku (1938), San Franciscu (1938) a také v Bruselu (1958), kde získal dvě Velké ceny za dva zlaté šperky osázené českými granáty a také kovovou mříž. Za zajímavost lze považovat i fakt, že se v roce 1940 s architektem Janem Mansbarthem zúčastnil soutěže o nejlepší návrh na tumbu sv. Václava pro Svatovítský chrám v Praze. Rozmanitost jeho studijních zájmů ovlivnila bezpochyby i šíři jeho výtvarného projevu. Navrhoval mříže, umělecká osvětlovadla, medaile, špeky, ale i insignie. Mezi jeho významná díla náleží mříž pro vstupní halu kina bruselského pavilónu (1958) nebo mříž pro Výstavu uměleckých řemesel v Mnichově (1960). Již jako zkušený medailér navrhl a zpracoval insignie pro Vysokou školu chemickou v Praze, přičemž rektorský řetěz z těchto insignií byl vystavován i v Bruselu (1958). Nebyly to jediné insignie, které umělec v 50. letech vytvořil, mezi další akademické odznaky náležely insignie pro Vysokou školu zemědělskou v Praze a v Nitře a pro Vysokou školu chemickou v Pardubicích. Ve všech zrealizovaných návrzích přetváří tradiční kompoziční schéma nadčasovými postupy doplněnými výtvarnými symboly jednotlivých vysokých škol.