Symbolický předmět spojený s úřadem rektora a děkanů jednotlivých fakult. Název „žezlo“ sice vyvolává historickou asociaci se symbolem panovnické moci (vladařské žezlo), ale v akademickém prostředí mělo žezlo funkci ceremoniální. Proto také žezlo nenosí sám rektor či děkan, ale má k tomu zvláště určenou osobu ceremoniáře, nazývaného tradičně „pedel“ (tento výraz latinského základu lze přeložit jako „pěšák“). Původní funkcí pedela byla ochrana příslušného akademického funkcionáře a žezlo bylo vlastně zbraní, kterou měl k tomuto účelu po dobu akademického obřadu propůjčenu. Žezlo je významným symbolem jednotlivých součástí univerzity. Na žezlo skládají svůj akademický slib jak hlavní akademičtí funkcionáři (rektor a děkani) při svém uvádění do úřadu, tak i absolventi univerzity při přebírání diplomů o dosažení jednotlivých stupňů vysokoškolského vzdělání a akademických titulů.
V současné době je soubor žezel Univerzity Pardubice tvořen jedním žezlem rektorským a sedmi žezly děkanskými. Tvoří z hlediska výtvarného jednotný celek.
Při tvorbě návrhu univerzitních insignií i vlastní realizaci díla vycházel umělec z představy, že žezlo je odznakem a symbolem vlivu univerzity, který má původ ve vědění. Proto žezlo organicky roste z kořenů a vzpíná se ke koruně, listu nebo poupěti na vrcholu. Exotické dřevo teplé barvy hnědi spodní části rukojeti žezel přerůstá v kovový stvol, jehož síla vrcholí v koruně. Rukojeť rektorského žezla je dvojitě spirálově zatočená, což symbolizuje pohyb galaxie, tzn. pohyb vyššího celku. Ve vrcholu rektorského žezla září broušený křišťál ve tvaru pyramidy symbolizující jednotu.
Rukojeti děkanských žezel tvaruje jednoduchý organický pohyb dvakrát prohnutý. Ve vrcholu žezel se skví fakultní symbol v podobě broušeného skla, které svojí barevností ctí symbolickou barvu fakulty. Je jako jádro ořechu chráněné obalem představujícím univerzitu.
Rektorské žezlo