Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kolaobrysy11168990007.png

Ombudsmanka UPCE

Pozice ombudsmanky byla na Univerzitě Pardubice zřízena v rámci konceptu SAFE UPCE, který má za cíl posílit sociální bezpečí v univerzitním prostředí.  Tato pozice rozšiřuje možnosti pomoci při řešení problémů s nevhodnými formami chování. Na ombudsmanku UPCE se mohou obracet zaměstnaní i studující, kteří se setkají v souvislosti se svou prací, nebo při studiu na univerzitě, se situací narušující jejich pocit bezpečí či zasahující do jejich důstojnosti, tj. např. s diskriminací, šikanou, nerovným zacházením či genderově podmíněným násilím.

Ombudsmankou UPCE je Mgr. Zuzana Labudová, Ph.D., MBA

Vystudovala jazykovou a literární kulturu na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde také získala doktorát z aplikované etiky. Působila v neziskovém sektoru, kde se zabývala zejména vzděláváním v oblasti rovných příležitostí, vede tým realizující audity rovných příležitostí, několik let byla ombudsmankou Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. Od září 2024 je ombudsmankou Univerzity Pardubice a také Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Ombudsmanka UPCE přijímá od studujících i zaměstnaných podněty v souvislosti s narušením sociálního bezpečí a je povinna tyto podněty prošetřit. Ombudsmanka dále působí jako mediátor (prostředník) v případě sporů a konfliktů souvisejících s nevhodným chováním, poskytuje pomoc a podporu těm, kdo se na ní v těchto záležitostech obrátí a navrhuje doporučení k odstranění nedostatků a k zavádění systémových změn.

Do působnosti ombudsmanky spadají podněty na různorodé formy chování, které narušují sociální bezpečí na UPCE. Souhrnně je zde označujeme pojmem nevhodné (nepřijatelné) chování. Mezi nejčastější typy nepřijatelného chování patří především šikana, diskriminace, nerovné zacházení, sexuální obtěžování, či střet zájmů.

Ombudsmanka se může zabývat také dalšími situacemi, které osoba podávající podnět vyhodnotí jako zásah do své důstojnosti, dále jako ohrožení nebo poškození duševní nebo fyzické integrity, ovlivňující její pracovní či studijní podmínky.

Více o tom, co patří mezi nevhodné chování, a jak podat podnět v případě, že se s takovým chováním setkáte, najdete v záložce Jak čelit nevhodnému chování.

Kontakt:

  • email: ombuds@upce.cz
  • osobně v konzultačních hodinách ve čtvrtky od 10 do 12 hodin, v ostatní dny dle individuální domluvy.